Pola Nadziei
Historia Pól Nadziei zaczyna się w 1988 roku, kiedy brytyjska organizacja charytatywna, Marie Curie Cancer Care (MCCC) stworzyła akcję Great Daffodil Appeal. Jej celem było zbieranie funduszy na działalność hospicjów w Wielkiej Brytanii. W 1998 roku organizacja nawiązała współpracę z Towarzystwem Przyjaciół Chorych “Hospicjum” w Krakowie prowadzącym Hospicjum św. Łazarza w Krakowie. Tak narodziły się Pola Nadziei. Ich nieodłącznym atrybutem jest żonkil. To kwiat, który w starożytności oznaczał nowe życie, odrodzenie, a według „Słownika Symboli” W. Kopalińskiego symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią, miłości niebiańskiej nad ziemską.
Co roku, wiosną, wolontariusze ubrani w żółte koszulki, z żonkilami w dłoni, wychodzą na ulice polskich miast, by wspierać swoje lokalne hospicja. Kwestom towarzyszą akcje edukacyjne i przedsięwzięcia, które mają przybliżać ludziom idee opieki hospicyjnej. Od 2003 roku akcja ma charakter ogólnopolski i przyłączają się do niej kolejne miasta, w których prowadzone są hospicja.
W Szczecinku, Pola Nadziei zakwitły po raz pierwszy w 2008 roku. Z roku na rok do akcji włącza się coraz większa liczba wolontariuszy. Młodzi ludzie w żółtych koszulkach z naręczami żonkili stali się już nieodłącznym elementem wiosennego Szczecinka.
W 2019 roku w akcji uczestniczyło 35 hospicjów z całej Polski. Każde realizowało program na swoim terenie i pozyskiwało środki na swoją działalność. W Szczecinku rok 2019 był rekordowy. Na ulicach miasta i powiatu kwestowało kilkuset wolontariuszy. Rozdano ponad 3 tysiące żonkili, a na konto Hospicjum wpłynęło 47 336 złotych.
Wiosną 2020 roku Pola Nadziei nie zakwitły z powodu pandemii…